HämVs edustaa World Gymnaestradassa 53 voimistelijan voimin

3.8.2023

Hämeenlinnan Voimisteluseurasta lähti 53 voimistelijan upea joukko edustamaan Suomea World Gymnaestrada -tapahtumaan Amsterdamiin. 

Varhain lauantaiaamuna 29.7. Helsinki-Vantaan lentoasemalle saapui bussillinen Hämeenlinnan Voimisteluseuran voimistelijoita matkalla 17. World Gymnaestrada -tapahtumaan Amsterdamiin. Tapahtumassa on mukana lähes 19 000 voimistelijaa 55 eri maasta. Hämeenlinnan Voimisteluseuralla on tapahtumassa oma 15 minuutin hallinäytös, joka esitetään tapahtuman aikana 3 kertaa. Hallinäytöksen nimi on Friends for life ja sen on koonnut Anu Vartiainen. Hallinäytöksen toisena koreografina toimi Janika Tuunainen.  

Yle kirjoitti jutun seuramme matkasta kohti Amsterdamia ja pääset lukemaan sen täältä: https://yle.fi/a/74-20042842

Mahtavaa, että seurastamme lähti näin suuri joukko mukaan nauttimaan voimistelun ilosta!